Vanadyum Pentoksit Uygulamaları: Tonların Aslında Nereye Gideceği
Kısa cevap
Çelik hâlâ ağırlığı alıyor:89.300 ton V2O52025'te Çin'deki eşdeğeriulusal talebin yaklaşık %71'i olarak giriliyorferrovanadyumVevanadyum-nitrojen alaşımı. Depolama yaklaşık 25.200 ton aldı ve büyümenin olduğu yer burası. Bir alıcı için önemli olan rakamlar birim tüketimlerdir ve bunlar insanların varsaydığından daha kolay takip edilebilir: yaklaşık6 ton V2O5MWh başınaakış pili,Ti-6Al-4V'nin tonu başına 71 kg, VeLFP katot tonu başına 2 kgbildirilen %0,2 ekleme oranında. Bu üç rakamı bilmek, size verilen talep tahminlerini-sağlam bir şekilde kontrol etmenize olanak tanır.
Çelik: çapa ve şekil değiştiriyor
Vanadyum çeliğe oksit olarak değil neredeyse tamamen alaşım olarak girer. Oksit, oraya ulaşmak için indirgediğiniz ara üründür. Ayrışma önemlidir çünkü iki alaşım eriyikte ve piyasada farklı davranır.
| Biçim | 2025 tüketimi | 2024'te değişiklik | Nereye gidiyor |
|---|---|---|---|
| FeV50 eşdeğeri | ~39,985 t | +10.4% | Mühendislik çeliği, alaşımlı çelik, takım çeliği, gemi yapımı, makine |
| Vanadyum-nitrojen alaşımı | 36,690 t | −3.8% | Mikro-alaşımlı inşaat demiri ve yapısal ürün |
| Çelik sektörü toplamı | ~89,300 t | +1,700 t | - |
Bu tablodaki farklılık şu anda Çin'in çelik talebinin tüm hikayesini oluşturuyor.Vanadyum-nitrojen alaşımıinşaat demirine bağlı ve Çin'in inşaat demiri üretimi 2025'te %4,5 düşüşle 186,3 milyon tona geriledi, dolayısıyla VN tüketimi de onunla birlikte düştü.Ferrovanadyumüretime bağlı ve imalat iyi bir yıl geçirdi: otomotiv üretimi %9,8 artışla 34,778 milyon adede ulaştı; sivil çelik gemi inşası %18 artışla 52.295 milyon ölü ağırlık tonu; ekskavatör üretimi %17 artışla 379.643 adet; metal-kesme takım tezgahlarında %9,7 artış ve metal-şekillendirme takım tezgahlarında %7,2 artış görüldü. İnşaat demiri satan bir işletme ile alaşımlı çelik satan bir işletmenin aynı metalden farklı yılları vardı.
Vanadyum çeliği neden güçlendirir?Mekanizma çökelmedir: vanadyum, tane sınırlarını sabitleyen ve dislokasyon hareketini engelleyen ince karbonitrit parçacıkları oluşturur. Pratik olarak bu, bir değirmenin daha az karbon ve daha az manganez ile belirli bir akma dayanımına ulaşabileceği anlamına gelir, bu da kaynaklanabilirliği ve şekillendirilebilirliği artırır. Vanadyum mikro-alaşımlı inşaat demirinin ısıl işlem görmeden haddelenmiş-olarak daha yüksek kaliteleri karşılayabilmesinin nedeni budur. Çin'de ham çelik tonu başına vanadyum kullanımı şu seviyeye ulaştı:2024'te 48 gram olan vanadyum metali eşdeğeri, 2025'te 51 grama yükseldi152,5 g inşaat demiri ve 26,6 g diğer ürünlerle.
İki politika öğesi 2026 için aynı yönde ilerlemektedir: 2025'te uygulamaya konulan daha sıkı inşaat demiri standartları ve 1 Nisan 2026'da yürürlüğe giren üretim lisansı kuralları; her ikisi de sade karbon ürün yerine mikro-alaşımlı ürünü tercih etmektedir. Çin'de çelik-sektörü vanadyum talebinin şu seviyede olması bekleniyor2026'da 92.000–95.000 ton3.000–6.000 tona kadar.
Enerji depolama: gösterilen aritmetikle büyüme hikayesi
İlginç olan çalışma da buradadır, çünkü yayınlanan rakamlar pek örtüşmüyor ve fikir ayrılıkları öğreticidir.
Elektrolit kimyasından tüketimin elde edilmesi
Başlık tahmini yerine elektrolitten başlayın:
- Tipik vanadyum konsantrasyonu:1,6 mol/L
- Kullanılabilir enerji yoğunluğu: yaklaşıkLitre başına 25 Whelektrolit
- Bu nedenle 1 MWh için 1.000.000 ÷ 25=gerekir40.000 litre
- Bu hacimdeki vanadyum: 40.000 × 1.6=64.000 mol
- Vanadyum kütlesi: 64.000 × 50,94 g/mol =3.260 kilo
- V olarak2O5%56,01 vanadyumda: 3,260 ÷ 0.5601=5,820 kg saf oksit
- %98 eğimde: yaklaşık5.940 kg, buna MWh başına 6 ton diyelim
Bu, sektörün 5,5-6,5 t/MWh'lik çalışma aralığına denk geliyor ve bu da güven verici. Şimdi uygula. 2026 yılı için Çin VRFB kurulumlarının ilk olarak 4-5 GWh olacağı tahmin ediliyor, dolayısıyla elde ettiğimiz kimyaya göre24.000–32.500 ton pul. Sektörün kendi tahmini şu:32,000–40,000 t.
Bunlar eşleşmiyor ve fark önemsiz değil: tahmin 6,4-10 ton/MWh anlamına geliyor. Bunu azalan önem sırasına göre dört şeyin açıkladığını düşünüyoruz:
- Ölü hacim.Tanklar, borular ve hücre yığınları, hiçbir zaman nominal enerjisini sağlayamayan elektroliti barındırır. Büyük bir sistemde bu, toplam elektrolit hacminin %5-10'u olabilir.
- Elektrolit tesislerinde çalışmalar sürüyor.Bildirilen Çin elektrolit projesi kapasitesinin Mayıs 2026 itibarıyla yılda 4,5 milyon metreküpü aştığı belirtiliyor. Bu ölçekteki tesisler, bir yılda satın alınan ve diğer yılda bir projede devreye alınan envanteri taşıyor.
- Proje muhasebesi.Bir projenin şebeke bağlantısında, mekanik tamamlanmada veya elektrolit dolumunda sayılması vanadyumun sayıldığı yılı değiştirir. 2025 yılında, elektrolit dolumu tamamlanmış projelerin toplamı 6.064,5 MWh'lik kümülatif kurulu kapasiteye karşılık yaklaşık 3.037,5 MWh'ye ulaştı -, aynı filoyu saymanın iki savunulabilir yolu arasında iki kat.
- Ortalama süre.Çin'deki kümülatif kurulumlar 2025'in sonunda ortalama 4,12 saat sürdü. 2026 projeleri daha uzun sürerse, kimyayı değiştirmeden MW başına MWh ve proje başına vanadyum da artar.
Pratik önerimiz veriden ziyade yargıdır:6,5–7,5 t/MWh'lik satın alma planı. Bu, kimya numarası artı ölü hacim, işlem kayıpları ve program kayması için %10-25'tir. Bütçesini teorik rakama göre ayarlayan geliştiriciler, tam da spot oksidin en az mevcut olduğu anda yetersiz kalıyor.
Neden bir proje bir pazar etkinliğidir?
Ölçek kontrolü, çünkü bir ihale hakkındaki düşüncelerinizi yeniden şekillendirir. 6 t/MWh'lik 1.000 MWh'lik bir projenin yaklaşık6.000 ton pul. Çin ulusal V2O5Üretim Ağustos 2026'da yıllık %8,41 artışla 11.670 ton olarak gerçekleşti ve Temmuz ayına göre neredeyse sabit kaldı. Bu nedenle GWh-ölçekli bir proje, tüm ülkenin üretiminin yaklaşık yarım ayına tekabül eder ve o aya yayılmış olarak gelmez - birkaç haftalık bir tedarik penceresinde ulaşır.
Kimyasallar ve katalizörler: küçük, sabit ve teknik özellikleri en yüksek-ağır
Çin kimya-sektörü vanadyum tüketiminin yaklaşık olarak tahmin edildiği2026'da 7.000 ton, 500 ton veya %7,7 artışla2025'te yaklaşık 6.500 ton. İki kullanım hakimdir.
İletişim süreci.Alkali sülfatlarla desteklenen silika veya diatomeli toprak üzerinde desteklenen vanadyum pentoksit, SO2'yi oksitleyen katalizördür.2SO'ya3Sülfürik asit üretiminde. Vanadyumun en büyük kimyasal kullanımıdır ve bir ikame işidir: Katalizör yatakları bir döngüde yenilenir, dolayısıyla talep bu pazardaki hemen hemen her şeyden daha istikrarlıdır.
Seçici katalitik indirgeme.Vanadyum-bazlı SCR katalizörleri, NOx'i kömürle çalışan elektrik santralinin baca gazından- uzaklaştırır. Buradaki talep, vanadyum fiyatı yerine yeni termal kapasiteyi ve değiştirme döngülerini takip ediyor, bu da onu gerçekten fiyat-esnek olmayan birkaç segmentten biri yapıyor.
Kimyasal alıcılar evrak konusunda en fazla talepte bulunan, tonaj konusunda ise en az talepte bulunanlardır. Genellikle başlık V yerine tam safsızlık içeren bir sayfa - arsenik, demir, sodyum, potasyum ve bazen belirli bir yüzey alanı veya parçacık boyutu dağılımını - satın alırlar2O5yüzde. Üreticiyseniz bu, iyi-belgelenmiş bir partinin prim kazandırdığı segmenttir; alıcıysanız bu, aşırı-belirtmenin size harcamanıza gerek olmayan paraya mal olduğu segmenttir.
LFP katotları: küçük ve biraz tuhaf yeni bir kullanım
Vanadyum, bazı lityum demir fosfat katot malzemelerinde katkı maddesi olarak kullanılır. Çin'in bu rotadaki tüketimi tahmin ediliyor%100–150'lik yaklaşık 1.000 ton - artıştan 2026'da 2.000–2.500 ton%0,2 V'lik tipik bir ekleme oranında2O5.
Bunu geriye doğru çalıştırdığınızda size bir şey söyler. Katot malzemesinin tonu başına 2 kg oksit, 2.000–2.500 t V2O5sırasına göre ima eder1 ila 1,25 milyon ton katot malzemesieklenmesiyle üretilmektedir. Bu, Çin'in LFP katot üretiminin makul bir kısmıdır; bu nedenle, tuhaflığa rağmen tahmini ciddiye alıyoruz. Aynı zamanda talep segmentleri arasında en küçük ve en kırılgan olanıdır: %0,2'lik bir ekleme bir formülasyon seçimidir ve formülasyon seçenekleri tersine çevrilir.
İroniyi belirtmekte fayda var, çünkü bu, bir piyasayı anlamlı kılan türden bir ayrıntıdır: Vanadyum, sabit depodaki vanadyum akışlı pillerden pazar payını alan kimyaya satılıyor.
Titanyum alaşımları: geriye giden segment
Çin'de titanyum-ile ilgili vanadyum tüketimi2025'te yaklaşık 400 ton düştü, zayıf Çin titanyum ürün ihracatını takip ediyor. KullanımıTi-6Al-4VKütle olarak %4 vanadyum içeren, ağır havacılık ve uzay alaşımı.
Dönüşüm basittir ve kafanızda bulundurmaya değerdir: bir ton Ti-6Al-4V, 40 kg vanadyum içerir, bu da 40 ÷ 0.5601=anlamına geliryaklaşık 71 kg V2O5ana{0}}alaşım geri kazanım kayıplarına izin vermeden önce. Vanadyum, oksit olarak değil, vanadyum-alüminyum ana alaşımı olarak girer, dolayısıyla bu iki-adımlı bir zincirdir: oksitten ana alaşıma, ana alaşımdan titanyuma. Ana alaşımın üreticileri gerçek oksit alıcılarıdır ve konuşulması gereken kişiler de onlardır.
Hangi iş için hangi sınıf
| Derece ve form | Tipik V2O5 | Varış noktası | Aslında önemli olan |
|---|---|---|---|
| V2O598.0-F, pul | %98,0 dk. | FeV50 ve FeV80 eritme | Silikon, demir ve fosfor; başlık numarası masa bahisleridir |
| Metalurji tozu | 97–98% | Vanadyum-nitrojen alaşımı, doğrudan alaşımlama | Parçacık boyutu ve akış davranışı, bazen kimyadan daha fazlası |
| Kimyasal ve katalizör tozu | 98–99.8% | Sülfürik asit ve SCR katalizörleri, seramikler, pigmentler | Tam safsızlık sayfası: As, Fe, Na, K; yüzey alanı |
| Elektrolit derecesi | 99.0–99.5% | Vanadyum redoks akışlı akü elektroliti | Fe, Ni, Cr, Mn girişimi; çözünürlüğü etkileyen alkali kalıntıları |
İçselleştirmeye değer kalıp:Başlık saflığı, bir analiz sertifikasında en az bilgi veren sayıdır. Hemen hemen her üretici %98'e ulaşabilir. Anlaşmazlıklar altta yatan unsurlarla ilgilidir.
Alıcıların gereksiz yere ödediğini gördüğümüz iki prim.Kavurma işleminden kaynaklanan alkali kalıntılarının eritme kimyasıyla alakasız olduğu FeV uygulaması için belirlenmiş bir sodyum limiti. Ve elektrolit için %99,5 saflık gereksinimi; burada elektrolit üreticisinin kendi çözündürme ve saflaştırma adımı, fiyat farkının üçte biri karşılığında %99,0 malzemeyi işleyecektir. Alt kullanıcıya neleri tolere edebileceklerini sorun. Bu, düzenli olarak ton başına dört rakamlı tasarruf sağlayan beş- dakikalık bir konuşmadır.
Bir alıcının geri adım atması gereken yer
Yukarıdaki veriler çoğunlukla bize ait olmadığından görüşlerle bitireceğiz.
Birinci,depolama talebi tahminleri dahili olarak tutarsızYukarıda gösterilen şekilde ve 4 GWh için 40.000 ton teklif edenlerden birim tüketimlerini göstermeleri istenmelidir. Bu düşmanca bir soru değil; modellenmiş bir sayıyı tekrarlanan bir sayıdan ayıran sorudur.
Saniye,metalurjik bir uygulama için pil-sınıf oksit satın almayınve pil kalitesinin-"her bakımdan daha iyi" anlamına geldiğini varsaymayın. Elektrolit-dereceli malzeme, geçiş-metali safsızlıkları ve çözünürlüğüne göre belirlenir. Bir FeV izabe tesisi silikon, fosfor ve sülfürle ilgilenir. Bunlar aynı formülü paylaşan farklı ürünlerdir.
Üçüncü,İnşaat sektörüne satış yapıyorsanız VN rotasını izleyin. VN üreticileri, FerroAlloyNet'in rakamlarına göre 31 Ağustos 2026 haftasında 2.474 RMB/ton kaybediyordu. Yeterince uzun süre para kaybeden üreticiler üretim oranlarını düşürürler ve bunu yaptıklarında oksit talebi herhangi bir inşaat demiri istatistiğinin size söyleyeceğinden daha hızlı düşer.
V2O5 uygulamaları hakkında sorular
Vanadyum pentoksit esas olarak ne için kullanılır?Çelik. Çin çeliği 89.300 ton V aldı2O52025'te eşdeğeri, çoğunlukla FeV ve VN olmak üzere ulusal talebin yaklaşık %71'i. Depolama yaklaşık %20'yi, kimyasallar ise yaklaşık %5'ini aldı.
Yaklaşık 6 ton %98 pul. Türetme: 25 Wh/L'de 40.000 litre elektrolit, 1.6 mol/L vanadyum, 64.000 mol veya 3.260 kg vanadyum verir, bu da yaklaşık 5.8 ton saf oksittir.
Genellikle %99,0-99,5, ancak bağlanma kısıtlamaları demir, nikel, krom ve manganezin yanı sıra çözünürlüğü etkileyen sodyum ve potasyum kalıntılarıdır. Saflık için ödeme yapmadan önce toleransları elektrolit üreticisiyle doğrulayın.
İnce vanadyum karbonitrit, pim tane sınırlarını çökeltir ve çökelme mukavemeti sağlayarak değirmenin daha az karbon ve daha iyi kaynaklanabilirlik ile belirli bir akma mukavemetine ulaşmasını sağlar.
Vanadyum içeriği, yaklaşık %50'ye karşılık yaklaşık %80. FeV80, demir ilavesini ve cüruf hacmini en aza indirmek isteyen alıcılara uygundur. 4 Eylül 2026'da Çin, FeV50'yi 83.000-84.000 RMB/t ve FeV80'i 132.800-134.400 RMB/t seviyesinde teklif etti.
Genellikle mikro{0}alaşımlı inşaat demiri için. VN, vanadyumla nitrojen ekleyerek karbonitrit çökelmesini teşvik eder ve birim vanadyum başına daha fazla güçlendirme sağlar. FeV, mühendislik ve alaşımlı çeliklere hakimdir.
Kütle olarak %4, yani ton başına 40 kg vanadyum, yaklaşık 71 kg V'ye eşdeğerdir2O5ana{0}}alaşım kayıplarından önce.
Vanadyumun sülfürik asitteki rolü nedir?
Bu katalizördür. Alkali sülfatlarla desteklenen silika taşıyıcı üzerindeki vanadyum pentoksit, SO'yu oksitler2SO'ya3İletişim sürecinde. Katalizör değişimi bunu istikrarlı bir talep segmenti haline getiriyor.
LFP pillerde vanadyum kullanılır mı?
Evet, bir dopant olarak. Çin tüketiminin 2026'da %0,2 V ile 2.000-2.500 ton olacağı tahmin ediliyor2O5ilave oranı, yaklaşık 1-1,25 milyon ton katot malzemesi anlamına gelir.
1.000 MWh'lik bir proje ne kadar V2O5 kullanıyor?
Yaklaşık 6.000 ton pul, 6 t/MWh - Çin ulusal üretiminin kabaca yarım ayına tekabül ediyor, bu tür projelerin piyasayı harekete geçirmesinin nedeni de bu.
Bu sayfada kullanılan kaynaklar
Metalnomist,VRFB Talebi Hızlandıkça Çin Vanadyum Tüketimi 2026'da Artacak, 21 Haziran 2026 (sektör tüketimi 2025 ve 2026 tahminleri; FeV50 ve VN tüketimi; ton çelik başına vanadyum yoğunluğu; otomotiv, gemi yapımı, ekskavatörler ve takım tezgahları için üretim sonrası çıktı istatistikleri; LFP katot ekleme oranı ve tahmini; kimya ve titanyum sektörü değişiklikleri). Vanitec, Çin VRFB kurulu kapasitesi ve elektrolit proje kapasitesi hakkında rapor veriyor, 2026. Mysteel vanadyum pentoksit üretim araştırması, Ağustos 2026 (23 üreticiden 11.670 ton, yıllık %8,41 artış). FerroAlloyNet, Çin ferrovanadyum ve VN kar istatistikleri, Eylül 2026. YB/T 5304-2017,Vanadyum Pentoksit, kalite tanımlamaları için Çin demir endüstrisi standardı. Elektrolit tüketimi türetmesinde 1,6 mol/L vanadyum, 25 Wh/L enerji yoğunluğu, vanadyumun atom kütlesi 50,94 g/mol ve V kullanılır.2O5kütlece %56,01 vanadyumda; ortaya çıkan MWh başına yaklaşık 6 ton rakamı yayınlanmış bir istatistik değil, bir hesaplamadır. 6,5–7,5 t/MWh satın alma tavsiyesi, ölü hacim, elleçleme kaybı ve program deneyimine dayalı bir karardır.

